Spomlek i Elbląg łączą się

10.05.2010

Członkowie spółdzielni mleczarskich z Radzynia Podlaskiego i Elbląga wyrazili zgodę na ich połączenie. Obie firmy mają teraz niespełna cztery miesiące na ujednolicenie swojej działalności.

Dla rolników najważniejsze jest to, że w Elblągu za mleko otrzymają takie same stawki jak na Podlasiu. Będzie to spore wyzwanie dla innych producentów z Pomorza i Warmii.

Trwająca od blisko roku współpraca SM Spomlek i Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej swój finał znalazła w pierwszej dekadzie maja. Walne Zgromadzenia Przedstawicieli – najpierw w Elblągu, potem w Radzyniu Podlaskim – przyjęły uchwały wyrażające zgodę na połączenie. Do 31 sierpnia obie spółdzielnie wyznaczyły sobie czas na ujednolicenie zasad funkcjonowania, sposobu współpracy z dostawcami i warunków zatrudnienia. Czekają również na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Chociaż rok 2009 zakończyliśmy z zyskiem, nie ukrywaliśmy przed naszymi członkami, że dalsze samodzielne funkcjonowanie staje się coraz trudniejsze. Mniejsze mleczarnie muszą nie tylko coraz silniej konkurować o sprzedaż swoich produktów, ale również walczyć o surowiec z gigantami. Sami nie bylibyśmy w stanie  zaoferować naszym dostawcom takich stawek, jak działające w naszym regionie koncerny mleczarskie – przyznaje Józef Kaczyński, prezes zarządu Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej. – O konsolidacji rozmawialiśmy z kilkoma podmiotami, jednak poza Spomlekiem żaden z nich nie przedstawił warunków współpracy, które w pełni chroniłyby interesy naszych dostawców i pracowników.

Podlascy rolnicy tradycyjnie otrzymują najwyższe w kraju stawki za dostarczane mleko. W tym regionie działają bowiem największe i najprężniejsze spółdzielnie mleczarskie. Wśród nich jest też Spomlek.

– Od początku rozmów było dla nas jasne, że po połączeniu, wszystkich dostawców, niezależnie od regionu, obowiązywać będzie ten sam cennik, według którego rozliczane są dostawy do Radzynia Podlaskiego. Mamy świadomość, że w rejonie elbląskim będzie oznaczało to podwyżkę o średnio kilka groszy na litr. Do tej sytuacji będą musieli dostosować się inni działający tam przetwórcy. Zyskają na tym wszyscy producenci w regionie – wyjaśnia Edward Bajko, prezes SM Spomlek.

Zgodnie z uchwałami podjętymi przez Zebrania Przedstawicieli obu spółdzielni po połączeniu powstanie jeden podmiot – Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek – którą będzie kierował dotychczasowy Zarząd Spomleku pod przewodnictwem prezesa Edwarda Bajko. ESM będzie funkcjonowała pod nazwą SM Spomlek Oddział w Elblągu. Obecna rada Nadzorcza SM Spomlek będzie pełniła nadal swoje obowiązki do czasu przeprowadzenia nowych wyborów po wygaśnięciu bieżącej kadencji. W tym czasie rada Spomleku będzie pełniła rolę przedstawicielstwa wszystkich spółdzielców, a elbląska rada zyska status ciała doradczego. Jej zadaniem będzie opiniowanie wszystkich podejmowanych uchwał i delegowanie przedstawicieli na posiedzenia w Radzyniu Podlaskim. Z nią będą też konsultowane wszelkie decyzje dotyczące oddziału w Elblągu. Natomiast w kolejnej kadencji członkowie z Elbląga będą już mieli swoją reprezentację w Radzie Nadzorczej.

– Naszym wspólnym zamiarem jest udowodnienie, że konsolidacja branży mleczarskiej może przebiegać w atmosferze współpracy i koncentracji na nadrzędnym celu, czyli korzyściach dla wszystkich stron. Chcemy także, aby to spółdzielcy decydowali o swojej przyszłości. Przy okazji pokazujemy, że prawo spółdzielcze świetnie nadaje się do przeprowadzenia połączeń, o ile obu stronom naprawdę zależy na zachowaniu idei spółdzielczości – deklaruje Edward Bajko.

Po połączeniu oddział w Elblągu nadal będzie koncentrował się na produkcji żółtych serów. W dalszym ciągu wytwarzał będzie swoje sztandarowe gatunki (m.in. Salami Królewieckie w powłoce parafinowej), część produktów trafi natomiast pod wspólny szyld Spomleku (m.in. marki Serenada i Polesia Czar). Dzięki temu radzyńska spółdzielnia będzie mogła skutecznie zwiększyć swój udział w polskim rynku.

Jednocześnie prowadzone będą działania zmierzające do zwiększenia mocy produkcyjnych (inwestycje w zakładzie w Młynarach) i wielkości skupu mleka. W ostatnim czasie, już po ujawnieniu planów konsolidacji, ESM pozyskała znaczącego dostawcę, zapewniającego rocznie ponad 1 mln litrów mleka. To około trzykrotnie więcej niż dotychczasowy rekordzista.

*   *   *

Tradycja Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej sięga 1951 roku. W obecnej formie organizacyjnej przedsiębiorstwo działa od 20 lat. Ze względu na lokalizację w centrum miasta, utrudniającą prowadzenie intensywnej działalności produkcyjnej, w 1994 roku zapadła decyzja o zakupie zakładu produkcyjnego w Młynarach. W ciągu 10 lat został on całkowicie zmodernizowany i obecnie jest jednym z najnowocześniejszych w regionie. Od 2004 r. produkcja prowadzona jest wyłącznie tam, natomiast w Elblągu znajduje się siedziba spółdzielni i hurtownia nabiałowo-spożywcza.

W 2009 r. ESM przetworzyła 30 mln litrów mleka. 92% produkcji to sery żółte, spośród których największą popularnością cieszą się: Salami Królewieckie, Gouda i Edamski. Spółdzielnia oferuje też masło i twarogi. Jej przychody za ubiegły rok przekroczyły kwotę 42 mln zł.

Produkty Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej były wielokrotnie nagradzane za wierność mleczarskiej tradycji i stosowanie wyłącznie naturalnych składników.

*   *   *

Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego jest najnowocześniejszym i jednym z największych polskich producentów sera żółtego. W 2009 r. wyprodukowała ponad 9 400 ton serów typu holenderskiego i szwajcarskiego, o łącznej wartości blisko 130 mln zł. Prawie 1/3 wyprodukowanych przez SPOMLEK serów znajduje odbiorców poza granicami Polski. Szczególnie silną pozycją Spółdzielnia cieszy się na rosyjskim rynku sera, dokąd eksportuje ponad 20 proc. produkcji.

Firma jest jednocześnie jednym z filarów eksportu polskiego mleczarstwa do Rosji.

Spółdzielnia znana jest przede wszystkim, jako producent specjalizujący się w wytwarzaniu serów szlachetnych, wprowadzający na polski rynek nowe gatunki. Jako pierwsza w Polsce zaoferowała ser z dziurami (Radamer) oraz ser długodojrzewający (Bursztyn). Oprócz kilku gatunków serów żółtych, produkuje m.in. artykuły proszkowane (mleko, maślanka i serwatka), mleko spożywcze, śmietany, jogurty i masło.

SM SPOMLEK to ponad 100 lat tradycji spółdzielczości na ziemiach Polesia. Obecnie należy do ponad 1 500 udziałowców, wśród których ponad 1 200 osób to rolnicy indywidualni - dostawcy, a ponad 300 to pracownicy spółdzielni. Celem spółdzielni jest zarówno osiąganie optymalnych wyników finansowych, jak i zapewnienie możliwie najwyższych stawek za mleko o jak najwyższej jakości. Rocznie przerabia ponad 190 mln litrów mleka krowiego.